Home
Members
ULS Committees

ULS Committees

This is the list of ULS Committee Members and the Terms of Reference for the various Committees can be downloaded here

RULE OF LAW & STRATEGIC LITIGATION COMMITTEE
1.    Dr. Christopher Mbazira - Chairperson
2.    Daniel Walyemera
3.    Robert Kirunda
4.    Elison Karuhanga
5.    Abdallah Kiwanuka
6.    Augustine Kaheeru Bahemuka
7.    Daniel Ruhweza
8.    Faridah Bukirwa
9.    Kizito Ssekitooleko
10.    Robert Mugagga Muwanguzi
11.    Norah Matovu Winy
12.    Patricia Atim

FEMALE LAWYERS
1.    Diana Ninsiima Kibuuka - Chairperson
2.    Angelina Maria  Namakula-Ofwono
3.    Baati Katende
4.    Judith Proscovia Nsenge
5.    Nusula Kizito Nassuna
6.    Rebecca Athieno
7.    Stella Ladona Wattanga
8.    Winfrey Rwoth
9.    Norah Kaggwa
10.    Ivan Engoru
11.    Kenneth Akampurira
12.    Irene Nassuna
13.    Norah Matovu Winyi
14.    Dorothy Masifa

INVESTMENT COMMITTEE
1.    Francis Gimara - Chairperson
2.    Ruth Sebatindira
3.    James Sebugenyi Mukasa
4.    Cephas Birungi
5.    Harriet Grace Magala
6.    Masembe Kanyerezi
7.    Edgar Agaba
8.    Musa Mudoi
9.    Alex Rezida
10.    Shifrah Lukwago
11.    Edwin Karugire
12.    Bernard Oundo

LEGAL AID AND PRO-BONO SERVICES COMMITTEE
1.    Alice Namuli - Chairperson
2.    Dickens Kagarura
3.    Esther Kisembo
4.    Fatuma Omar
5.    Jonathan Ochom
6.    Kahungu Tibayeita
7.    Nobert Mao
8.    Nurun Nambirige
9.    Raphael Bako Obudra
10.    Stephen Tumwesigye
11.    Proscovia Nakawungu
12.    Oyugi Onono

PROFESSIONAL DEVELOPMENT COMMITTEE
1.    Ivan Engoru - Chairperson
2.    Julius Ojok
3.    Alex Matovu
4.    Lydia Namuli Lubega
5.    Muzamiru Kibeedi
6.    Patson Wilbroad Arinaitwe
7.    Ian Mutiibwa
8.    Ronald Tusingwire
9.    Fiona Magona
10.    Dorothy Kabugo
11.    Grace Atuheirwe
12.    Alex Kibandama

FINANCE, PLANNING & ADMINISTRATION COMMITTEE
1.    Shifrah Lukwago - Chairperson
2.    Moses B. Mwase
3.    Ruta Darius
4.    Noah Wasige
5.    Chrstal Kabajwara
6.    Festus Akunobera
7.    Titus Kamya
8.    Eva Kentaro
9.    Caroline Bonabana
10.    Enoch Barata
11.    Wilberforce Sseryazi
12.    Godfrey Akena

MEMBERSHIP WELFARE & SOCIAL AFFAIRS COMMITTEE
1.    Enid Edroma –Chairperson
2.    Fredrick Mbaziira
3.    Alex Luganda
4.    Eve Soraya
5.    Innocent Kihika
6.    Barbara Daisy Nabusweke
7.    Lillian Kiiza
8.    Noah Wasige
9.    Clare Amanya Rukundo
10.    Allan Nshimye
11.    Rita Namakiika
12.    Lillian Drabo

YOUNG LAWYERS COMMITTEE
1.    Irene Namuli - Chairperson
2.    Daphine Ampumuza
3.    Flavia Anna Atugonza
4.    Joseph Sabiiti Omara
5.    Kenneth Muhangi
6.    Jasper Oketa
7.    Adania Bada Annet
8.    Diana Angwech
9.    Linda Ddumba
10.    John Kyoma
11.    Loyola Karobwa
12.    Sumaya Labira

ULS ELECTIONS COMMITTEE COMMITTEE
1.    Norah Matovu - Chairperson
2.    Caroline Bonabana
3.    Frederick Mbaziira
4.    Shuaib Chemisto
5.    John Mary M. Mugisha

ULS ELECTIONS APPEALS COMMITTEE
1.  Ms. Lorna Juliet Amutojo
2.  Mr. Robert Kirunda
3.  Ms. Patricia Kahiigi Asiimwe
4.  Mr. Andrew Kibaya
5.  Mr. Nester Byamugisha

LEGISLATION & HUMAN RIGHTS COMMITTEE
1.    Florence Nakachwa – Chairperson
2.    Harriet Apiny
3.    John Mugalula
4.    Nicholas Opiyo
5.    Richard B. Ssenkaaba
6.    Solomon Kirunda
7.    Naboth Muhairwe
8.    Irene Lugayizi
9.    Patience Kabiije
10.    David Oundo Wandera
11.    Peruth Nshemereirwe
12.    John Baruga Asiimwe

IN-HOUSE LAWYERS COMMITTEE
1.    Angella Kiryabwire –Chairperson
2.    Asmahaney Saad
3.    Bwanika William
4.    Christopher Luwaga
5.    Cynthia H. Musoke
6.    Fiona Kunihira
7.    Peter Muliisa
8.    Harriet Nantumbwe
9.    Lucy Namuleme
10.    Miriam Magala
11.    Agnes Tibayeita
12.    Francesca Nakaggwa

BAR BENCH COMMITTEE
1.    Didas Nkurunziza–Chairperson
2.    Deepa Verma
3.    Donald Nyakairu
4.    Fredrick Kagingo Sentomero
5.    John Magezi
6.    Lindah Sandrah Ddamba
7.    Moses Okurut
8.    Simon Kakama
9.    John Fisher Kanyemibwa
10.    Mohammed Mbabazi
11.    Tonny  Raymond Kirabira
12.    Annet Mutabingwa

RESEARCH AND PUBLICATIONS COMMITTEE
1.    Karoli Ssemwogerere – Chairperson
2.    Benson Kwikiriza
3.    Didas Bakunzi Mufasha
4.    Edward Balaba
5.    Remmy George Wamimbi
6.    Dr. Rose Nakayi
7.    Edwin Tabaro
8.    Maria Nassali
9.    John Mugalula
10.    Kalule Brian
11.    Francis Tumusiime
12.    Moses Mwase

ETHICS AND PROFESSIONAL CONDUCT COMMITTEE
1.    Prof. Fredrick Ssempebwa – Chairperson
2.    David Kisembo Bakasima
3.    Zulaika Kasaija
4.    Bruce Kyerere
5.    Musa Mudoi
6.    Noah Mwesigwa
7.    Okecha Michael
8.    Chris Bwanika
9.    Nigel Othembi
10.    John M. Kiwuuwa
11.    Peters Musoke
12.    Norah Matovu Winyi

RULE OF LAW & STRATEGIC LITIGATION COMMITTEE

1.       Dr. Christopher Mbazira - Chairperson

2.      Daniel Walyemera

3.       Robert Kirunda

4.      Elison Karuhanga

5.      Abdallah Kiwanuka

6.      Augustine Kaheeru Bahemuka

7.       Daniel Ruhweza

8.      Faridah Bukirwa

9.      Kizito Ssekitooleko

10.   Robert Mugagga Muwanguzi

11.   Norah Matovu Winy

12.   Patricia Atim

 

FEMALE LAWYERS

1.       Diana Ninsiima Kibuuka - Chairperson

2.      Angelina Maria  Namakula-Ofwono

3.       Baati Katende

4.      Judith Proscovia Nsenge

5.      Nusula Kizito Nassuna

6.      Rebecca Athieno

7.       Stella Ladona Wattanga

8.      Winfrey Rwoth

9.      Norah Kaggwa

10.   Ivan Engoru

11.   Kenneth Akampurira

12.   Irene Nassuna

13.   Norah Matovu Winyi

14.   Dorothy Masifa

 

INVESTMENT

1.       Francis Gimara - Chairperson

2.      Ruth Sebatindira

3.       James Sebugenyi Mukasa

4.      Cephas Birungi

5.      Harriet Grace Magala

6.      Masembe Kanyerezi

7.       Edgar Agaba

8.      Musa Mudoi

9.      Alex Rezida

10.   Shifrah Lukwago

11.   Edwin Karugire

12.   Bernard Oundo

 

LEGAL AID AND PRO-BONO SERVICES

1.      Alice Namuli - Chairperson

2.      Dickens Kagarura

3.      Esther Kisembo

4.      Fatuma Omar

5.      Jonathan Ochom

6.     Kahungu Tibayeita

7.      Nobert Mao

8.     Nurun Nambirige

9.     Raphael Bako Obudra

10.  Stephen Tumwesigye

11.  Proscovia Nakawungu

12.  Oyugi Onono

 

PROFESSIONAL DEVELOPMENT

1.       Ivan Engoru - Chairperson

2.      Julius Ojok

3.       Alex Matovu

4.      Lydia Namuli Lubega

5.      Muzamiru Kibeedi

6.      Patson Wilbroad Arinaitwe

7.       Ian Mutiibwa

8.      Ronald Tusingwire

9.      Fiona Magona

10.   Dorothy Kabugo

11.   Grace Atuheirwe

12.   Alex Kibandama

 

FINANCE, PLANNING & ADMINISTRATION

1.       Shifrah Lukwago - Chairperson

2.      Moses B. Mwase

3.       Ruta Darius

4.      Noah Wasige

5.      Chrstal Kabajwara

6.      Festus Akunobera

7.       Titus Kamya

8.      Eva Kentaro

9.      Caroline Bonabana

10.   Enoch Barata

11.   Wilberforce Sseryazi

12.   Godfrey Akena

 

MEMBERSHIP WELFARE & SOCIAL AFFARS

1.      Enid Edroma –Chairperson

2.      Fredrick Mbaziira

3.      Alex Luganda

4.      Eve Soraya

5.      Innocent Kihika

6.     Barbara Daisy Nabusweke

7.      Lillian Kiiza

8.     Noah Wasige

9.     Clare Amanya Rukundo

10.  Allan Nshimye

11.  Rita Namakiika

12.  Lillian Drabo

 

YOUNG LAWYERS

1.      Irene Namuli - Chairperson

2.      Daphine Ampumuza

3.      Flavia Anna Atugonza

4.      Joseph Sabiiti Omara

5.      Kenneth Muhangi

6.     Jasper Oketa

7.      Adania Bada Annet

8.     Diana Angwech

9.     Linda Ddumba

10.  John Kyoma

11.  Loyola Karobwa

12.  Sumaya Labira

 

ULS ELECTIONS COMMITTEE

1.                Norah Matovu - Chairperson

2.                Caroline Bonabana

3.                Frederick Mbaziira

4.                Shuaib Chemisto

5.                John Mary M. Mugisha

 

ULS ELECTIONS APPEALS COMMITTEE

1.  Ms. Lorna Juliet Amutojo

2.  Mr. Robert Kirunda

3.  Ms. Patricia Kahiigi Asiimwe

4.  Mr. Andrew Kibaya

5.  Mr. Nester Byamugisha

 

LEGISLATION & HUMAN RIGHTS COMMITTEE

  1. Florence Nakachwa – Chairperson
  2. Harriet Apiny
  3. John Mugalula
  4. Nicholas Opiyo
  5. Richard B. Ssenkaaba
  6. Solomon Kirunda
  7. Naboth Muhairwe
  8. Irene Lugayizi
  9. Patience Kabiije
  10. David Oundo Wandera
  11. Peruth Nshemereirwe

12.  John Baruga Asiimwe

 

 

IN-HOUSE LAWYERS

1.      Angella Kiryabwire –Chairperson

2.      Asmahaney Saad

3.      Bwanika William

4.      Christopher Luwaga

5.      Cynthia H. Musoke

6.     Fiona Kunihira

7.      Peter Muliisa

8.     Harriet Nantumbwe

9.     Lucy Namuleme

10.  Miriam Magala

11.  Agnes Tibayeita

12.  Francesca Nakaggwa

 

BAR BENCH COMMITTEE

1.      Didas Nkurunziza–Chairperson

2.      Deepa Verma

3.      Donald Nyakairu

4.      Fredrick Kagingo Sentomero

5.      John Magezi

6.     Lindah Sandrah Ddamba

7.      Moses Okurut

8.     Simon Kakama

9.     John Fisher Kanyemibwa

10.  Mohammed Mbabazi

11.  Tonny  Raymond Kirabira

12.  Annet Mutabingwa

 

 

RESEARCH AND PUBLICATIONS

1.      Karoli Ssemwogerere – Chairperson

2.      Benson Kwikiriza

3.      Didas Bakunzi Mufasha

4.      Edward Balaba

5.      Remmy George Wamimbi

6.     Dr. Rose Nakayi

7.      Edwin Tabaro

8.     Maria Nassali

9.     John Mugalula

10.  Kalule Brian

11.  Francis Tumusiime

12.  Moses Mwase

 

ETHICS AND PROFESSIONAL CONDUCT

1.       Prof. Fredrick Ssempebwa – Chairperson

2.      David Kisembo Bakasima

3.       Zulaika Kasaija

4.      Bruce Kyerere

5.      Musa Mudoi

6.      Noah Mwesigwa

7.       Okecha Michael

8.      Chris Bwanika

9.      Nigel Othembi

10.   John M. Kiwuuwa

11.   Peters Musoke

12.   Norah Matovu Winyi

Events

Feb 24
ULS ProBono Day
Annual ProBono Day celebrations to take place across the country
Apr 01

News

ULS Is Hiring
8 February 2017